W ciągu ostatnich lat, regularnie pojawiają się na rynku nowe rozwiązania w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Jest to wynikiem konieczności wdrażania nowszych rozwiązań, które pozwolą nam ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Oczywiście nie zawsze będziemy mieć możliwość wdrożenia ogrzewania gazowego, czy też doprowadzenia domu do stanu pasywności energetycznej. Możemy jednak zmodernizować nasz system grzewczy tak, aby ostatecznie zużycie energii na cele grzewcze zostało zminimalizowane. Jednym z takich rozwiązań są grzejniki kanałowe, które pozwalają nie tylko na ograniczenie zużycia energii cieplnej, ale jednocześnie podnoszą znacznie komfort cieplny w naszych domach.

Czym są grzejniki kanałowe?

Grzejniki kanałowe to zupełnie nowe rozwiązanie w zakresie ogrzewania naszych domów. Pozwalają nam wyeliminować grzejniki ścienne, które pomimo sporej skuteczności grzewczej, niestety nie są pozbawione wad. W przypadku grzejników kanałowych będziemy zaś mieć do czynienia z pewnymi korzyściami. Grzejnik kanałowy to w zasadzie nic innego jak klasyczny grzejnik, z tą drobną różnicą, iż nie jest on montowany na ścianie a w podłodze. Tak samo jak w przypadku grzejników ściennych, powietrze przepływa przez nagrzewnicę i odbiera ciepło z czynnika grzewczego, a następnie jest rozprowadzane po pomieszczeniu. Mamy tutaj jednakże pewną subtelną różnicę. Otóż grzejniki kanałowe wyposażone są w dodatkowy wentylator, który wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu, jego nagrzewanie jest bardziej efektywne. Łatwiej jest też utrzymać stałą temperaturę na całej powierzchni pomieszczenia. Oczywiście wentylatory są ciche w pracy i energooszczędne. Dzięki temu właśnie rozwiązaniu, wzrasta w pewnym zakresie efektywność grzewcza całego systemu w naszym domu.

Zalety stosowania grzejników kanałowych.

zalety stosowania grzejników kanałowych w domach jednorodzinnych

Wspomnieliśmy także o kwestii korzyści płynących z zastosowania grzejników kanałowych. Zresztą wszystko to co opiszemy poniżej, powie nam także każdy producent grzejników kanałowych i nie ma w tym nadmiernej przesady. Choć jak dobrze wiemy, producenci mają to do siebie, iż lubią czasem pewne rzeczy przekoloryzować. Do najważniejszych zalet systemów grzejników kanałowych należy tutaj więc zaliczyć:

  • Zwiększona efektywność grzewcza
  • Oszczędność przestrzeni mieszkalnej – grzejniki montowane są w płaszczyźnie podłogi, przez co nie blokują powierzchni na ścianach pod oknami.
  • Utrzymywanie stabilnej temperatury wewnątrz pomieszczenia – dzięki zastosowaniu wentylatorów, powietrze jest w stałym ruchu. Niezależnie od temperatury czynnika grzewczego, co ma wpływ na ruch powietrza w tradycyjnych grzejnikach ściennych.
  • Brak zabrudzeń na ścianach – wynika to z faktu wymuszonego obiegu powietrza. Kurz i pył nie osiada na grzejniku, gdzie następnie jest przypalony wysoką temperaturą czynnika grzewczego. Nie jest też potem wyrzucany z impetem wprost na ścianę nad grzejnikiem.

Mamy tutaj więc konkretne korzyści, które sprawiają, iż faktycznie grzejniki kanałowe mogą być dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż nie w każdym budynku będziemy mogli wdrożyć tego rodzaju system grzewczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *