prace malarskie w domu

Odświeżenie ścian w pomieszczeniach mieszkalnych, to zdecydowanie najczęściej realizowane prace remontowe w naszych domach i mieszkaniach. Z reguły bowiem, pomieszczenia wykończone są obecnie gładzią gipsową, która po prostu jest zamalowana farbą. Z biegiem czasu oczywiście farba blednie, traci swój kolor, a do tego osiada na niej kurz. Z czasem więc, konieczne jest naniesienie nowej warstwy farby. Czy jednak możemy tego typu prace przeprowadzać w pełni samodzielnie? Czy może rozsądniej byłoby zatrudnić profesjonalnego malarza? Sprawdźmy więc, jak przeprowadzane są prace związane z odświeżaniem ścian, pod kątem tego, czy można będzie taki remont przeprowadzić samodzielnie.

Przebieg prac remontowych przy odświeżaniu ścian.

Przede wszystkim więc, musimy tutaj przyjrzeć się temu, w jaki sposób przebiegać będą prace remontowe w tym zakresie, aby określić, czy mamy możliwość przeprowadzenia ich samodzielnie. Ogólny zarys przebiegu tego typu prac przedstawia poniższa lista. Są to kroki, które należy podjąć w konkretnej, ustalonej kolejności, aby wszystko mogło być wykonane właściwie.

przygotowanie pomieszczenia do remontu
  • Usuwanie wszystkich mebli z pomieszczenia przeznaczonego do malowania – w przypadku braku możliwości usunięcie zbyt dużych szaf, można na przykład ustawić ją na środku pomieszczenia.
  • Zabezpieczenie pozostałych w pomieszczeniu mebli i podłóg folią malarską, oraz zabezpieczenie ram okien i drzwi taśmą malarską.
  • Zbadanie stanu aktualnej powierzchni ścian – w przypadku nadmiernej ilości warstw farby, trzeba będzie je usunąć do gołego tynku lub warstwy gładzi gipsowej.
  • Uzupełnienie wszystkich ubytków w ścianach gładzią gipsową oraz wyszlifowanie uzupełnionych ubytków.
  • Zagruntowanie podłoża w celu wyrównania jego chłonności
  • Nałożenie równomiernej warstwy farby na wszystkie ściany i sufity – w razie konieczności należy nakładać dodatkową, drugą warstwę farby.
  • Wykończenie wszystkich narożników i trudno dostępnych miejsc z zastosowaniem odpowiednich wałków, pędzli i szczotek do wykończeń.
  • Usunięcie folii i taśmy malarskiej.

Mamy więc tutaj proste, wypunktowane czynności, które każdy z nas może przeprowadzić samodzielnie.

Czy jednak każdy może sam przeprowadzić remont?

profesjonalne pędzle i akcesoria malarskie

Aby jednak możliwe było samodzielne przeprowadzenie tego typu prac, koniecznością jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Trzeba będzie więc zainwestować pewne pieniądze w niezbędne profesjonalne pędzle i akcesoria malarskie. Będą to wydatki niezbędne do tego, aby możliwe było samodzielne przeprowadzenie remontu własnego mieszkania. Oczywiście, kluczowe będzie także to, aby każdy, kto będzie się zabierać za tego typu prace posiadał co najmniej podstawowe umiejętności posługiwania się narzędziami malarskimi. Jeśli takową umiejętność posiadamy i będziemy przestrzegać wymienionych powyżej punktów, z całą pewnością będziemy w stanie przeprowadzić samodzielnie odświeżenie ścian w swoim domu czy też mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *