Posadzki wykonane w marmurze to obecnie jedno z najbardziej estetycznych, eleganckich wręcz rozwiązań na wykończenia wnętrz w naszych domach i mieszkaniach. Oczywiście jest to jednocześnie rozwiązaniem bardzo kosztownym, na które nie każdy będzie w stanie pozwolić. Jednakże poziom życia dla wielu mieszkańców kraju w ostatnich latach znacznie się poprawił, a to sprawia, iż coraz większa ich ilość może sobie pozwolić na chociażby drobny akcent marmurowy w wykończeniach swoich wnętrz. Najpopularniejsze zaś w tym wszystkim są właśnie wspomniane, eleganckie posadzki wykonane w marmurze. Sprawdźmy więc, czy rzeczywiście jest to tak dobrym rozwiązaniem oraz jak prezentować się może przykładowy koszt wykonania takiej posadzki.

Czy opłaca się wykonać marmurową posadzkę w swoim domu?

Jest to chyba kluczowe pytanie, które zadaje sobie każdy, potencjalny inwestor. Aby jednak udzielić na to pytanie konkretnej odpowiedzi, trzeba będzie w pierwszej kolejności przyjrzeć się kwestii zalet i korzyści płynących z zastosowania marmuru do wykonania posadzki. Wada będzie tutaj bowiem tylko jedna, a jest nią wysoki koszt takiej inwestycji. Jeśli zaś chodzi o korzyści, to przedstawiają się one następująco:

  • Wysoki poziom estetyki – nie ma chyba żadnego innego rozwiązania w zakresie wykonania posadzki, które charakteryzowałoby się tak wysokim poziomem estetyki i elegancji.
  • Trwałość i odporność na uszkodzenia – marmur to naturalny kamień, a więc siłą rzeczy, także i posadzka z kamienia będzie charakteryzować się twardością kamienia. Jest to po prostu posadzka, którą bardzo trudno będzie przypadkowo uszkodzić.
  • Żywotność – z racji twardości naturalnego kamienia, możemy z góry zakładać iż posadzka marmurowa będzie w stanie przetrwać nie tylko lata, ale wręcz dziesiątki, setki lat.
  • Łatwe utrzymanie w czystości – w przypadku marmuru nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków chemicznych, tylko zwykła chemię gospodarczą. Dodatkowo 2-3 razy w ciągu roku, warto zastosować impregnację przeciw osiadaniu kamienia z twardej wody.

Patrząc na powyższe zalety, jakimi charakteryzuje się marmur, trzeba odpowiedzieć jak najbardziej twierdząco na postawione wyżej pytanie. Tak, opłaca się wykonać posadzkę marmurową, bowiem biorąc pod uwagę koszt wykonania w przeliczeniu na lata eksploatacji, okaże się to opcją najbardziej oszczędną.

Koszty realizacji posadzki marmurowej.

eleganckie posadzki wykonane w marmurze

Skoro już wiemy, iż eleganckie posadzki wykonane w marmurze to całkiem korzystne rozwiązanie, przyjrzyjmy się im od strony koniecznych do poniesienia kosztów. Przeglądając różne wyceny można zauważyć, iż koszty te są stosunkowo wysokie. Zacząć warto od tego, iż już sam marmur, czyli materiał na posadzkę będzie pociągać za sobą koszty rzędy 200-1000 PLN/m2, w zależności od wybranego przez nas gatunku. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty samego klejenia. Tutaj trzeba będzie koniecznie zatrudnić profesjonalnego glazurnika, bowiem przy tak kosztownym materiale, nie warto ryzykować, aby Janusz z bloku obok po prostu spartaczył całą robotę. Dlatego też, koszty będą zaczynać się od co najmniej 100 PLN/m2. Osobno oczywiście będzie liczone klejeni cokołu wzdłuż posadzki, czy też wykonanie ewentualnych stopni.

Generalnie rzecz więc ujmując, musimy przyznać, iż eleganckie posadzki wykonane w marmurze to kosztowna sprawa, aczkolwiek warta swojej ceny. Jeśli dobrze przemyślimy sprawę, to w cenie do około 2-3 tyś. PLN, uda nam się wykonać posadzkę w holu czy też w salonie, co już znacznie podniesie estetykę naszego domu. Sprawi, iż nabierze on zupełnie innego, lepszego prestiżu w otoczeniu. Można więc powiedzieć, iż warto poszukać dodatkowych środków finansowych na tego typu inwestycję. Na pewno zwróci się poprzez podniesiony poziom komfortu i estetyki naszych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *