Światło słoneczne wpadające do naszych mieszkań przez okna, odgrywa bardzo istotną rolę w kształtowaniu estetyki naszych wnętrz. Jest to też bardzo korzystne z punktu widzenia ponoszonych przez nas kosztów energii elektrycznej. Dzięki słońcu i odpowiednio usytuowanym oknom, nie musimy ciągle używać sztucznego oświetlenia, gdyż przez cały dzień w pomieszczeniach jest jasno. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, aby zapewnić sobie kontrolę nad ilością i jakością wpadającego do naszych pomieszczeń światła słonecznego. Aby to osiągnąć musimy zastosować odpowiednio dobrane do danego okna zasłony, czyli wszelkiego rodzaju rolety żaluzje oraz plisy.

Nietypowe okna i plisy.

Najciekawszym przypadkiem nowoczesnych zasłon okiennych są bez wątpienia plisy, czyli specyficzne rolety dostosowane do zasłaniania okien o nietypowych kształtach. Wszelkiego rodzaju świetliki o kształtach trójkątnych, trapezowych czy też okrągłych, możemy bez większego trudu zasłonić wykorzystując właśnie plisy. Bardzo dokładnie pokazuje to załączona przez nas grafika, przedstawiająca półokrągły świetlik okienny z zamontowaną plisą.

plisy w formie wachlarzy - półokrągły świetlik okienny z zamontowaną plisą
półokrągły świetlik okienny z zamontowaną plisą

W przypadku okien okrągłych, plisy wyglądają jak swego rodzaju, specyficzna forma wachlarza. Zresztą podobną konstrukcją charakteryzują się także w przypadku innych okien, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Generalnie możemy powiedzieć, iż plisy to jedno z bardziej ciekawych i nowoczesnych rozwiązań w zakresie kontrolo nasłonecznienia naszych pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki ich zastosowaniu możemy zapewnić sobie odpowiednią ilość światła, zgodnie z naszymi potrzebami.

Dobór materiału na plisy.

Bardzo ważną kwestią w przypadku wyboru plis do swoich okien jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego są wykonane. Okazuje się bowiem, iż w zależności od materiału będziemy mogli w różny sposób wpływać na sposób przedostawania się światła słonecznego do naszych wnętrz. Możemy bowiem tutaj poprzez odpowiednio dobrany materiał, doprowadzić do sytuacji, w której po zasłonięciu plisy, światło w ogóle nie będzie się przedostawać. Przynajmniej nie w takim zakresie, aby rozświetlić pomieszczenie. Mamy więc do wyboru następujące rozwiązania:

  • Materiał gruby – zapewnia minimalne przepuszczanie światła słonecznego. Dobre rozwiązanie w pomieszczeniach, w których chcemy całkowicie odcinać dopływ światła. Np. w sypialni.
  • Materiał średniej grubości – który pozwala nam połowicznie przepuścić światło słoneczne do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych.
  • Materiał cienki – który nawet po całkowitym zasłonięciu plisy, w dalszym ciągu będzie pozwalał na przepuszczenie wystarczającej do rozświetlenia pomieszczenia ilości światła.

Dodatkowo, obecnie na rynku pojawiają się także materiały, które z jednej strony pokryte są odpowiednią folią, która nie tylko odbija promienie słoneczne, ale też nie przepuszcza ciepła słonecznego. Może się to w wielu przypadkach okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. W każdym razie, plisy stanowią bardzo dobre rozwiązanie do wielu przypadków, toteż warto o takim rozwiązaniu pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *