Wymiana okien w domu jednorodzinnym ma na celu przede wszystkim zminimalizowanie strat ciepła, aczkolwiek nie tylko. Nowe okna, bardzo często charakteryzują się także dobrym parametrem izolacji akustycznej. Podnosi się więc jednocześnie komfort w trakcie wypoczynku w swoim własnym domu. Trzeba tutaj jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż wymiana okien nie jest zadaniem tak prostym, jakby się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Trzeba bardzo starannie dobrać nowe okna, szczególnie w przypadku budynków starych. Należy zdecydować czy nowa stolarka okienna ma być drewniana czy też może z PCV. Ostatecznie musimy też podjąć decyzję, czy okna będą kupowane na wymiar, czy też może w standardowych rozmiarach, co będzie się wiązać z koniecznością dostosowania wnęk okiennych.

Parametry techniczne nowych okien.

Przede wszystkim jednak, kwestią zdecydowanie najistotniejszą w tym przypadku, będzie dobór okien pod kątem ich parametrów technicznych. Dla nas, z punktu widzenia użytkowników, istotne będzie to, aby okna charakteryzowały się dobrym poziomem izolacji termicznej oraz akustycznej.

  • Izolacja termiczna – czyli współczynnik przenikania ciepła. Wyrażony jest jednostką W/(m2K). W standardowych, dotychczas stosowanych oknach, wynosił on 1,1 W/(m2K). Jednakże obecnie lepiej jest, jeśli okna będą mieć ten parametr utrzymany na niższym poziomie. Będą one co prawda droższe, niemniej jednak straty ciepła będą wyraźnie ograniczone. Musimy także mieć na względzie, iż poprzez płaszczyznę okien, z naszych domów tracimy nawet 25-40% ciepła. Jeśli więc ograniczymy w konkretnym wymiarze straty ciepła poprzez płaszczyznę okien, to w przyszłości będziemy mogli liczyć na bardzo wyraźne oszczędności z tytułu ogrzewania naszych domów.
  • Izolacja akustyczna – jest parametrem określającym zdolność okien do tłumienia hałasów. Innymi słowy, określa on to, w jakim natężeniu hałas jest w stanie przedostać się do wnętrza naszych domów. Jeśli okna wytłumią w granicach 40-50 dB, to będzie to wynik stosunkowo dobry i powinny dość bezpiecznie tłumić większość docierających do naszych domów hałasów pochodzenia zewnętrznego.

Okna drewniane czy z PCV?

nowoczesne okna drewniane i PCV

Z punktu widzenia estetyki wystroju wnętrz, także należy zwrócić uwagę na kwestię doboru materiału z jakiego wykonana jest stolarka okienna. Odwiedzając sklep z oknami PCV w Bielsku Białej będziemy mogli na miejscu, na żywo przyjrzeć się wszystkim rozwiązaniom estetycznym w tym zakresie. Okazuje się, iż obecnie, okna PCV są wykonywane w tak zaawansowanych technologiach, iż do złudzenia mogą przypominać okna z naturalnego drewna. Oczywiście drewniana stolarka okienna nie będzie mieć sobie równych pod względem estetyki. Jednak obecnie nie jest to aż tak wyraźna różnica, jak jeszcze jakieś 20 lat temu. Generalnie rzecz więc ujmując, nie ma większego znaczenia czy zdecydujemy się na okna z PCV czy też na drewniane. W każdym z tych dwóch przypadków, stolarka okienna będzie wysoce estetyczna i bardzo funkcjonalna, co dla użytkownika powinno być kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *