Odpowiednie nasłonecznienie wnętrza w domach i mieszkaniach jest bardzo istotna kwestią. Trzeba tutaj podkreślić, iż światło słoneczne, wpadające do wnętrz mieszkalnych przez okna jest bardzo ważnym elementem naszej codziennej aktywności. Aczkolwiek istotna będzie także odpowiednie kontrola nasłonecznienia. Musimy mieć możliwość swobodnego odcinania dopływu światła dziennego do naszych pomieszczeń. Wynikać to będzie z naszych konkretnych potrzeb, bowiem niejednokrotnie, potrzebujemy uzyskać w danym pomieszczeniu półmrok i to w środku dnia. W takich sytuacjach, rozwiązaniem najbardziej efektywnym będą wszelkiego rodzaju rolety, żaluzje, oraz plisy nadające się do okien o kształtach niestandardowych, jak i zwykłych.

Po co nam kontrola nasłonecznienia pomieszczeń w domu?

Światło dzienne jest bardzo istotnym elementem naszej codziennej aktywności. Jesteśmy istotami, które potrzebują światła do swojej pracy, czy tez rozrywki. Czynności takie jak czytanie książek, prace domowe, czy tez praca zawodowa, wymagają dostępu do światła. Najlepiej światła dziennego, bowiem przy świetle sztucznym, człowiek męczy się zdecydowanie szybciej. Z drugiej zaś strony, częstokroć zdarza się tak, iż wpadające przez okno światło słoneczne będzie nam przeszkadzać. Dlatego tez, niezbędna jest odpowiednia kontrola nasłonecznienia pomieszczeń przy pomocy żaluzji, rolet czy też plis. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, kiedy musimy odespać z rana nocną zmianę w pracy. Podobna sytuacja ma miejsce kiedy chcemy popracować na komputerze, a niestety, silne światło słoneczne świeci prosto w ekran monitora. W takich okolicznościach kontrola nasłonecznienia jest po prostu niezbędna.

Jak zapewnić sobie przejęcia kontroli poziomu nasłonecznienia?

W tym zakresie wykorzystywane będą wszelkiego rodzaju zasłony okienne. Najpopularniejszymi rozwiązaniami będą tutaj wszelkiego rodzaju rolety, żaluzje oraz plisy. Każde z tych rozwiązań ma nieco inne zalety skutkiem czego powinniśmy je stosować w innych okolicznościach.

  • Żaluzje – to zdecydowanie najstarsze rozwiązanie. Do dyspozycji mamy żaluzje pionowe i poziome. Składają się z cienkich pasków materiałowych (pionowe) bądź stalowych (poziome), które obracając się wokół własnej osi, albo całkowicie zasłaniają okno, aby je odsłaniają.
  • Rolety – rozwiązanie zdecydowanie najbardziej obecnie popularne. Do dyspozycji mamy zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne poza zasłanianiem okna pełnią funkcję zabezpieczenia przed włamaniem czy tez zniszczeniem okna na przykład gradobiciem. Wewnętrzne zaś powstają w różnych odmianach. Możemy więc kupić standardowe, w kasecie mocowanej do ramy okiennej, z materiałem odbijającym światło. Wszystko w zależności od naszych potrzeb.
  • Plisy – zdecydowanie najciekawsze rozwiązanie, predestynowane do zastosowania w oknach o kształtach nietypowych. Niemniej jednak plisy w Wiśle będą sprawdzać się bardzo dobrze także w oknach standardowych. Dają nam o wiele szersze możliwości. Możemy dzięki nim zasłonić tylko środkową część okna, czego nie jesteśmy w stanie zrealizować przy pomocy żaluzji bądź rolet.

W każdym bądź razie, odpowiednia kontrola nasłonecznienia w naszych wnętrzach mieszkalnych jest szalenie istotna. Będzie bowiem przekładać się na odpowiednie podniesienie poziomu komfortu dla mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *