W wielu przypadkach realizacji prac odwodnieniowych, bardzo skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie instalacji igłofiltrowej. Jest to technologia, dzięki której mamy możliwość sprawnego i szybkiego usuwania wody gruntowej z terenu objętego prowadzeniem prac budowlanych, w szczególności prac ziemnych. W wielu zaś sytuacjach, korzystanie z dużych instalacji igłofiltrowych o ilości powyżej 50 igłofiltrów będzie niepotrzebne. Czasami realizowane prace wymagają od nas zabezpieczenie niewielkich przestrzeni, a do tego celu wystarczające będą małe instalacje igłofiltrowe. Warto więc przyjrzeć się kwestii przygotowania takiej małej instalacji do pracy przy odwadnianiu terenów podmokłych.

Małe instalacje igłofiltrowe.

Takie sytuacje, kiedy wystarczające będą niewielkie instalacje, składające się z 10-15 igłofiltrów, zdarzać się będą dość często. Przykładem może być chociażby usuwanie różnorodnych awarii terenowych przez jednostki wodociągów czy też kanalizacji. Aby jednak odwadnianie w tym wydaniu było wystarczająco efektywne, należy prawidłowo dobrać poszczególne elementy samej instalacji. Począwszy od igłofiltrów, poprzez kolektory ssawne, a skończywszy na wyborze odpowiedniej pompy do instalacji. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić właśnie na pompy dla małych instalacji igłofiltrów, bowiem są one zawsze sercem całej instalacji. Prawidłowo wybrana pompa do instalacji igłofiltrowej będzie przesądzać o wydajności pracy całego systemu.

W takim zakresie, do obsługi niewielkich instalacji igłofiltrowych, bardzo dobrze sprawdza się pompa typu Selwood Spate 75. jest to niewielka jednostka o wadze 90 kg (na ramie z kołami), wyposażona w profesjonalny silnik spalinowy Yanmar o mocy 3kW. Pozwala to na skuteczne prowadzenie odwodnienia w przypadku zastosowania niedużej ilości igłofiltrów. Koszt zakupu nowej pompy tego typu to około 30 tysięcy PLN, a więc stosunkowo sporo, jednakże mówimy tutaj o nowej, markowej pompie, która będzie w przedsiębiorstwie służyć przez wiele lat, przy wielu różnych pracach związanych z odwadnianiem.

Dopasowanie instalacji do warunków odwadniania.

Oczywiście kluczową kwestią jest tutaj dopasowanie całej instalacji do warunków panujących w terenie. Należy przeprowadzić konkretne obliczenia dotyczące ilości napływającej do wykopów ziemnych wody, aby dobrać parametry instalacji do tych warunków. Dzięki temu praca całej instalacji może być optymalnie dobrana do ilości pojawiającej się wody. Jest to z całą pewnością najlepsze rozwiązanie, aby instalacja była skrojone na potrzeby konkretnych sytuacji. W takich bowiem warunkach możemy w pełni wykorzystać jej możliwości. Kluczowe będą jednakże w tym zakresie pompy dla małych instalacji igłofiltrów, toteż nad kwestią ich doboru powinniśmy pochylić się z największym zaangażowaniem. Dobór pompy powinien być przeprowadzony w taki sposób, aby była ona wykorzystana w stu procentach i zapewniała odpowiednią wydajność odwadniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *