Marmur to jeden ze zdecydowanie najbardziej estetycznych materiałów budowlanych, które możemy wykorzystać podczas realizacji prac związanych z wykańczaniem wnętrz naszego domu. Poprzez jego zastosowanie, możemy bardzo efektywnie podnieść estetykę wystroju naszych wnętrz, a jednocześnie zapewnić sobie o wiele wyższy poziom trwałości zrealizowanych wykończeń. Można więc powiedzieć, iż marmury w branży budowlanej, szczególnie w kwestii wykańczania wnętrz to jedno z lepszych i bardziej estetycznych rozwiązań, jakie możemy obecnie zrealizować. Warto więc przyjrzeć się kwestii tego, w jaki sposób podejść do powyższego zagadnienia, aby w maksymalnym zakresie wykorzystać zalety tego estetycznego, naturalnego kamienia.

Realizacje, do których można wykorzystać marmury.

Przede wszystkim, zanim wyszczególnimy sobie różne rozwiązania wykończeń wnętrz, gdzie stosowane są marmury, powinniśmy sobie ustalić jedną kwestię. Otóż marmury to zbiorcza nazwa całej grupy naturalnych kamieni, które różnią się od siebie składem chemicznym, nieco twardością, a nade wszystko kolorystyką, co przekłada się na estetykę. Tak więc trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż marmury występują w różnych gatunkach i odmianach, a cena każdego z nich uzależniona jest tego w jakich ilościach występuje w środowisku naturalnym, oraz jak wielkie trudności sprawia jego wydobycie a następnie obróbka.

Do najczęściej realizowanych wykończeń wnętrz z zastosowaniem marmurów, należy tutaj zaliczyć następujące rozwiązania:

blat kuchenny z marmuru
  • Schody zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne
  • Wykończenia ścienne – płytki klejone na ścianach kuchni czy też łazienki, ale także w innych pomieszczeniach
  • Posadzki marmurowe – czyli wykończenia podłóg, wykonywane z dużych płyt marmurowych, starannie szlifowanych.
  • Zlewozmywaki oraz blaty kuchenne
  • Parapety okienne

Poza tymi zastosowaniami warto także podkreślić fakt, iż marmur bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zastosowań zewnętrznych. Bardzo często jest on wykorzystywany jak materiał na płytki elewacyjne, czy też jako płytki tarasowe. Jest to więc materiał o bardzo szerokim spektrum zastosowania, który wszędzie będzie sprawdzać się wręcz wyśmienicie.

Jaki korzyści płyną z zastosowania marmuru w wykończeniach naszych wnętrz?

Jeśli chodzi o kwestię korzyści, płynących z zastosowania marmuru w wykończeniach naszych wnętrz, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kwestię wysokiego poziomu estetyki. Praktycznie rzecz ujmując, trudno będzie nam znaleźć drugi taki sam materiał, o tak wysokim poziomie estetyki. W związku z takim stanem rzeczy, nie powinno nas dziwić, iż marmury stanowią najbardziej pożądany, a jednocześnie najbardziej kosztowny materiał do wykańczania wnętrz.

Poza kwestią jego wysokiej estetyki, należy także zwrócić uwagę na trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Jest to naturalny kamień, a więc będzie mieć zbliżone do niego cechy. Co prawda jest nieco bardziej kruchy, przez co utrudnione jest wydobycie, gdyż nie można stosować ładunków wybuchowych. Jednakże w dalszym ciągu jest to naturalny kamień, dzięki czemu będzie bez problemu wytrzymywać różnorodne obciążenia, czy też przypadkowe upuszczenia ciężkich przedmiotów.

Generalnie rzecz wiec ujmując, marmury to kamienie bardzo estetyczne, trwałe i odporne na uszkodzenia. To właśnie dzięki tym zaletom, stanowią obecnie jedno z najbardziej popularnych i korzystnych rozwiązań w zakresie budownictwa a przede wszystkim, w zakresie wykańczania wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *