Konieczność ogrzewania naszych domów w sezonie zimowym, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Kwestią do rozstrzygnięcia natomiast, pozostaje to, w jaki sposób będziemy do naszego budynku ciepło dostarczać. Rozwiązania w tym zakresie są dość zróżnicowane. Przy czym należy pamiętać, iż przestarzałe technologie, takie jak chociażby kotły węglowe, raczej nie mają już racji bytu, ze względu na zbyt duży poziom generowanych zanieczyszczeń. Warto tutaj jednakże zastanowić się nad tym, czy ogrzewanie gazowe w budynkach jednorodzinnych, mogłoby się okazać bardziej efektywne. W wielu przypadkach, jak najbardziej tak. Aczkolwiek należy podkreślić, iż nie wszędzie, nie w każdych okolicznościach, możliwe będzie zastosowanie kotła gazowego.

Gdzie możemy zastosować ogrzewanie gazowe?

To przede wszystkim będzie uzależnione od okolicznej infrastruktury. Warunkiem podstawowym jest to, aby do budynku była doprowadzona sieć gazownicza. Co prawda gazyfikacja osiedli mieszkaniowych postępuje coraz sprawniej, niemniej jednak nie wszędzie jeszcze gaz jest dostępny. Oczywiście poza kwestią dostępności gazu ziemnego na danej działce, musimy także dysponować odpowiednimi możliwości zabudowy instalacji gazowe w budynku. Jest to kosztowne i wymaga sporego ingerowanie w budynek. Prace są jednakże absolutnie jednorazowe i pozwolą nam na podłączenie się do sieci gazowej. Muszą one jednakże być wykonywane przez pracowników z niezbędnymi kwalifikacjami. W przeciwnym razie zakład gazownictwa może odmówić finalnego podłączenia budynku do sieci.

Jednym słowem, nie wszędzie będziemy mogli zastosować ogrzewanie gazowe w budynkach jednorodzinnych. Tak jednak, gdzie jest to możliwe, warto taką opcję rozważyć, bowiem ze wszech miar jest to korzystne, zarówno dla naszego środowiska, jak również dla naszych portfeli i naszego komfortu.

Dobór odpowiedniego kotła gazowego.

Kwestią niesamowicie istotną w przypadku chęci skorzystania z ogrzewania gazowego, jest także prawidłowy dobór kotła. Okazuje się bowiem, iż ogrzewanie gazowe musi być prawidłowo dostosowane do każdego budynku. W tym celu musimy przede wszystkim wybrać takie kotły gazowe w Żywcu, które będą spełniać nasze wymagania w zakresie mocy grzewczej. W tym celu trzeba będzie w pierwszej kolejności określić parametr zapotrzebowania energetycznego naszego domu. W nowych budynkach, będziemy tego typu informacje posiadać na projekcie. W przypadku budynków starszych, trzeba będzie ponieść koszt przeprowadzenia niezbędnych obliczeń. Jest to jednak ważna procedura, pozwalająca na prawidłowe dopasowanie mocy kotła do naszych potrzeb.

Ostatecznie, można dość śmiało powiedzieć, iż kotły gazowe to rozwiązanie stosunkowo korzystne. Aczkolwiek nie zawsze i nie wszędzie będziemy mieć możliwość ich zastosowania. Trzeba będzie więc najpierw sprawdzić dokładnie, czy ogrzewanie gazowe może być w danym przypadku zastosowane, a potem dobrać właściwy kocioł grzewczy. To pozwoli nam osiągnąć odpowiednio wysoki poziom efektywności grzewczej w całym budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *