Przeprowadzenie remontu w swoim własnym domu to zadanie wymagające podstawowej wiedzy z branży budowlano remontowej. Najczęściej chodzić tutaj będzie o kwestie przeprowadzenia prac malarskich. Na tym bowiem najczęściej polegają remonty w naszych domach. Po prostu chodzi nam głównie o odświeżenie zabrudzonych ścian. W sumie, tego typu prace powinniśmy realizować przynajmniej raz na 5 lat. Dzięki temu nasz dom będzie nabierać nowego kolorytu, a przede wszystkim ściany będą czyste. Zapewnimy sobie odpowiednią estetykę. Czy jednak jest możliwe aby przeprowadzić wszystkie, niezbędne prace malarskie we własnym zakresie? Oczywiście że tak. Poniżej przedstawimy dokładnie, jak się za to zabrać, aby osiągnąć dobre efekty skończonej pracy.

Jak przeprowadzić prace malarskie we własnym zakresie?

Otóż sprawa nie jest w rzeczywistości taka prosta, jakby się to mogło pozornie wydawać. Przede wszystkim, należy tutaj ściśle przestrzegać kolejności przeprowadzania poszczególnych czynności. W przeciwnym razie, po prostu po skończonej pracy okaże się, iż jakieś pominięte punkty dają o sobie znać na ścianach. Musimy więc od początku do końca postępować w zgodzie z poniższą listą prac. Musimy też zadbać o odpowiednie narzędzia malarskie. Jest to tym bardziej utrudnione, iż każdy producent wałków malarskich, pędzli i szczotek, stosuje odmienne technologie i inne materiały w produkcji. Dlatego też, istotne będzie to, od jakiego producenta, kupimy ostatecznie narzędzia. To jest jednak temat na zupełnie odrębny artykuł, który także postaramy się na naszych łamach poruszyć.

  1. Opróżnienie pomieszczenia – wynosimy wszystkie meble. Te których się nie da wynieść ustawiamy na środku pomieszczenia, aby jak najmniej przeszkadzały.
  2. Zabezpieczanie – przykrywamy pozostałe meble oraz podłogę folią malarską. Ramy okien i drzwi oklejamy taśmą malarską.
  3. Usunięcie starych powłok malarskich – jeśli na ścianach znajduje się więcej niż 4-5 warstwa farby, zaleca się ich usunięcie. Należy ściany namoczyć a następnie delikatnie zeskrobać farby szpachelką. W razie konieczności musimy całą ścianę pokryć warstwą gładzi i wyszlifować do równości.
  4. Uzupełnienie ubytków – wyszukujemy wszystkie ubytki i zalepiamy gładzią gipsową. Ewentualne pęknięcia także wydłubujemy szpachlą, robiąc większy ubytek który można zaszpachlować. Wyschniętą gładź szlifujemy na gładko
  5. Przygotowanie powierzchni – ściany należy zagruntować odpowiednim preparatem. Zapewnia to wyrównanie chłonności podłoża, dzięki czemu farba będzie schnąć równo w każdym miejscu. Unikniemy dzięki temu różnorodnych przebarwień kolorystycznych.
  6. Właściwe malowanie – farbę nakładamy wałkiem malarskim w taki sposób, aby nie robić przerw w pracy na środku ściany. Zawsze przerwy robimy w rogach. Dzięki temu nie będziemy mieć żadnych widocznych miejsc z różnicami kolorystycznymi powodowanymi grubością farby.
  7. Prace wykończeniowe – stosując odpowiednio dobrane pędzle wykańczamy narożniki oraz wnęki okienne i drzwiowe. Tak samo postępujemy z trudno dostępnymi miejscami, jak chociażby za kaloryferem.
  8. Porządkowanie pomieszczenia – usuwamy taśmy i folie malarskie, sprzątamy oraz wstawiamy meble na swoje miejsce.

Mamy tutaj więc osiem punktów dzięki którym będziemy mogli zrealizować wszystkie prace malarskie we własnym zakresie. Z całą pewnością jest to opcja lepsza niż zatrudnienie profesjonalnego malarza. Pozwala nam na oszczędności, a poza tym z cała pewnością samodzielnie przeprowadzone prace malarskie cieszą o wiele bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *