Odwadnianie igłofiltrami to jedna z bardziej wymagających ale jednocześnie też bardziej wydajnych technologii odwadniania w branży budowlanej. Trzeba tutaj jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż wydajność odwadniania w technologii igłofiltrowej wynika głównie z umiejętnego doboru zestawu do panujących warunków, jak również z prawidłowej konfiguracji zestawu igłofiltrowego. Musimy podkreślić, iż kwestią kluczową będą tutaj pompy do odwadniania igłofiltrami. Powinny być precyzyjnie dopasowane do ilości zastosowanych w linii igłofiltrów. Muszą także uwzględniać przewyższenia terenu na linii tłocznej, oraz głębokość zasysania. Tak samo jak wydajność pompowania w m3/godz.

Jakie pompy do odwadniania igłofiltrami stosować?

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z faktu tego, iż w każdym osobnym przypadku, będziemy mieć do czynienia z koniecznością zastosowania innej pompy. Wszystko będzie uzależnione od okoliczności takich jak:

  • Ilość wody napływowej
  • Głębokość prowadzenia robót ziemnych, a tym samym głębokość zasysania pompy.
  • Przewyższenia na linii tłocznej, a tym samym wysokość podnoszenia pompy.
  • Wydajność pompy co przekłada się na zdolność do obsłużenia danej liczby igłofiltrów.

Tak więc, wybierając agregaty pompowe do odwadniania igłofiltrami należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić teren. Musimy określić głębokość prowadzenia robót, ilość wody napływowej, oraz konieczność pokonywania przewyższeń terenowych przy toczeniu odessanej z gruntu wody. Są to czynniki które będą w pierwszej kolejności determinować wybór danego rodzaju i modelu pompy. Jednym słowem, pompy do odwadniania igłofiltrami dobierać będziemy pod względem konkretnych parametrów technicznych. Tak aby sprawdziły się w konkretnym zastosowaniu, przy pracach odwodnieniowych.

Rodzaje agregatów pompowych do odwadniania igłofiltrami.

Pompy do odwadniania igłofiltramiJedną z istotnych kwestii, na które należy tutaj zwrócić szczególną uwagę jest prawidłowy dobór modelu i rodzaju pompy do odwadniania igłofiltrami. Mamy bowiem dostępnych kilka różnych rodzajów pomp, które charakteryzują się różnymi parametrami pracy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście pomp wirowe. Problem jest jednak taki, iż powinny one być wyposażone w dodatkową pompę próżniową, do mechanizmu samozasysania.

Coraz większa popularnością cieszą się ostatnio jednak pompy tłokowe. Mają one sporo zalet. Do najważniejszych należy zaliczyć kwestię tego, iż wysokość podnoszenia jest stała w przypadku tego typu pomp. Niezależnie od wydajności z jaką pracuje aktualnie pompa. W przypadku pomp wirowych, wysokość podnoszenia jest uzależniona od wydajności, toteż w niektórych przypadkach, przy obniżonej chwilowo wydajności, może być problem z pokonaniem przewyższeń. Jeśli zaś chodzi o tłokowe pompy do odwadniania igłofiltrami, ten problem absolutnie nie występuje.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj więc podkreślić fakt, iż pompy do odwadniania igłofiltrami, stanowią najważniejszy element zestawu igłofiltrowego. Należy je prawidłowo dopasować do warunków panujących na danej realizacji. Trzeba także dość dobrze rozeznać się w terenie aby określić, czy wystarczającym rozwiązaniem będzie pompa wirowa, czy też może koniecznością będzie zastosowanie pompy tłokowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *