Odmalowanie ścian w swoim własnym domu czy też mieszkaniu, wcale nie jest tak trudnym zadaniem, jakby sobie to można wyobrażać. Oczywiście, niezbędne będą odpowiednie narzędzia i przynajmniej podstawowa wiedza w zakresie realizacji prac malarskich. W każdym razie, realizacja prac malarskich we własnym zakresie, jest jak najbardziej możliwa. Trzeba tylko podejść do zagadnienia bardzo starannie i trzymać się pewnych wytyczonych schematów postępowania. To zagwarantuje nam wysoki poziom jakości realizowanych prac. Ponadto, nie ma chyba większej satysfakcji, niż ta, która płynie z faktu samodzielnego zrealizowania remontu w swoim własnym domu. Owszem, można zatrudnić fachowców i im słono zapłacić, ale to już nie to samo.

Jak przebiega realizacja prac malarskich w pomieszczeniach mieszkalnych?

Aby mieć możliwość samodzielnego przeprowadzenia odświeżenia ścian w swoim domu czy też mieszkaniu, musimy przede wszystkim wiedzieć, jak powinna przebiegać realizacja prac malarskich. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem należy się tutaj trzymać pewnego schematu postępowania. Dzięki temu, za każdym razem, wszystko będzie zrealizowane w pełni prawidłowo. Owszem, ostateczny efekt, będzie w dużej mierze zależny od naszej wprawy. Niemniej jednak nawet początkujący, przestrzegając kolejności realizacji prac będzie w stanie prawidłowo przeprowadzić prace. Efekty zaś, będą co najmniej zadowalające.

Realizacja prac malarskich powinna więc wyglądać następująco:

  • Wyniesienie z pomieszczenia wszystkich mebli – ewentualnie duże meble, których nie da się wynieść ustawiamy na środku pomieszczenia i zabezpieczamy folią malarską.
  • Zabezpieczenie podłóg folią malarską i tam okiennych oraz drzwiowych taśmą malarską.
  • Sprawdzenie ilości warstw poprzednich powłok malarskich – jeśli będziemy mieć więcej niż 5 warstw, konieczne będzie ich usunięcie. Trzeba będzie ściany namoczyć wodą i po kilkunastu minutach, zdrapać stare powłoki przy pomocy szpachelki.
  • Uzupełnienie ubytków na ścianach – ewentualne spękania powierzchni należy usunąć, lub wydłubać i uzupełnić gładzią gipsową.
  • Wyrównanie wszystkich uzupełnień kostką ścierną do gładzi gipsowej
  • Wyrównanie chłonności podłoża – czyli gruntowanie ścian specjalnym preparatem. Dzięki temu zabiegowi, farba będzie we wszystkich miejscach schnąć z jednakową prędkością. Pozwoli to uniknąć ewentualnych przebarwień wynikających właśnie z nierównego schnięcia farby.
  • Malowanie ścian przy pomocy wałków i szczotek malarskich.
  • Wykańczanie trudno dostępnych miejsc, narożników oraz wnęk okiennych i drzwiowych z zastosowaniem pędzli malarskich.
  • Prace porządkowe – usunięcie folii, czyszczenie pomieszczenia, itp.

Oczywiście bardzo ważne jest także to, abyśmy do wszystkich prac mogli zastosować profesjonalne pędzle i akcesoria do malowania. Dzięki temu, jakość realizacji na pewno będzie stać na wyższym poziomie.

Podsumowanie.

Jednym słowem, realizacja prac malarskich we własnym zakresie nie należy do zadań wybitnie kłopotliwych, przy odpowiednim poziomie zaangażowania oraz inwestycji w podstawowe, aczkolwiek profesjonalne narzędzia, każdy z nas będzie w stanie przeprowadzić prace w tym zakresie zupełnie samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *