Instalacja kanalizacyjna w każdym domu jednorodzinnym, jak również w mieszkaniu, stanowi bardzo ważny element jego funkcjonalności. Dzięki tej instalacji, możemy spokojnie pozbywać się zużytej wody użytkowej oraz pozostałych ścieków, wprost do miejskiej kanalizacji, czy też przydomowej oczyszczalni ścieków. Z czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której konieczna będzie wymiana instalacji kanalizacyjnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, gdy mamy do czynienia z budynkiem starym, w którym instalacja ta, funkcjonuje już od dłuższego czasu, a co za tym idzie, narażona jest na coraz częstsze problemy. Warto więc zwrócić uwagę na kwestię tego, aby wymiana instalacji kanalizacyjnej była przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami w tym zakresie.

Czy wymiana instalacji kanalizacyjnej jest kosztowna?

Z reguły będzie to operacja pochłaniająca stosunkowo spore koszty. Wymaga także wiele ingerencji w strukturę budynku. Czasami trzeba będzie zrywać podłogi, czasami kuć ściany. Warto więc na tego typu inwestycje decydować się wraz z remontem generalnym w budynku mieszkalnym. Kiedy już będziemy wymieniać płytki ścienne i podłogowe, kuć tynki i kłaść nowe gładzie, wymiana instalacji kanalizacyjnej nie będzie aż tak kosztowna. W końcu już będziemy mieć pewne szkody poczynione, więc dołożenie nieco funduszy na nowe rury kanalizacyjne i ich poprawne podłączenie nie będzie aż takim wyzwaniem.

Gorzej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy zmuszeni jesteśmy do wymiany instalacji kanalizacyjnej, w czasie poza remontem generalnym. W takich przypadkach, koszty będą dość ogromne. Wszystkie wykute kanały, trzeba będzie zaklejać tylko ze względu na kanalizację.

Koszty samego materiału dla instalacji kanalizacyjnej raczej nie będą nadzwyczaj kosztowne. Tym bardziej, iż w tym przypadku nie mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem, a więc i rury nie muszą być jakoś specjalnie łączone. Z reguły sa to klasyczne rury kanalizacyjne, łączone na zakładkę z dodatkową uszczelką.

Jak wykonać nową instalację kanalizacyjną aby była wygodna w eksploatacji?

Zdecydowanie najpoważniejszym zagrożeniem w przypadku instalacji kanalizacyjnej, jest jej podatność na zatykanie się. Dlatego też, wymiana instalacji kanalizacyjnej, powinna uwzględniać kwestie takie jak montaż rewizji na pionach i poziomach odpływowych. Dzięki temu, w razie zatkania się instalacji, można dość szybko sprawdzić w którym miejscu doszło do zatoru i całą instalację udrożnić. Rewizja to w tym przypadku po prostu fragment rury, gdzie z boku mamy dostęp do wnętrza poprzez odkręcenie kilku śrub i zdjęcia wieka przyłożonego na uszczelce. Warto więc w tym celu zatrudnić odpowiednich specjalistów. Najlepsze są tutaj firmy dla których instalacje kanalizacyjne i sanitarne w Wadowicach to chleb powszedni. Unikniemy dzięki temu wielu problemów i niedogodności.

Podsumowanie

Generalnie rzecz wiec ujmując, wymiana instalacji kanalizacyjnej, może być zarówno bardzo kosztowna, jak i całkiem przystępna cenowo. Wszystko jest tutaj uzależnione od okoliczności w jakich wymiana będzie realizowana. Poza tym, trzeba także pamiętać, iż jeśli przeprowadzimy tego typu wymianę elementów instalacji na nowe, to z całą pewnością uda nam się osiągnąć podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Ograniczymy podatność instalacji na zatykanie się, jak również zapewnimy lepszy odbiór zużytej wody użytkowej oraz ścieków z pomieszczeń kuchni i łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *